Webinarium poświęcone tematyce zarządzania danymi badawczymi w językoznawstwie

Narodowe Centrum Nauki zaprasza na pierwsze w tym roku webinarium poświęcone tematyce zarządzania danymi badawczymi w dyscyplinach naukowych. Pierwsze z cyklu szkoleń poświęcone będzie zarządzaniu danymi badawczymi w językoznawstwie.

Szkolenie poprowadzą dr Agnieszka Dziob-Zadworna oraz dr Jan Wieczorek z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej / CLARIN-PL.

Spotkanie odbędzie się 5 maja 2023 r. o godz. 12:00-13:30 za pośrednictwem platformy Clickmeeting

Celem webinarium będzie przekazanie uczestnikom wiedzy na temat zarządzania danymi badawczymi w językoznawstwie oraz kompetencji pozwalających na przygotowanie i wdrażanie planów zarządzania danymi. Podczas webinarium zostaną przybliżone następujące zagadnienia:

• Dlaczego zarządzanie danymi badawczymi jest ważne w językoznawstwie?
  • Charakterystyka danych w językoznawstwie.
  • Zasady FAIR.
  • Zasady otwierania danych badawczych.
  • Ogólne Informacje dot. Planu Zarządzania Danymi.
  • Opis danych oraz pozyskiwanie lub ponowne wykorzystanie dostępnych danych.
  • Przechowywanie i tworzenie kopii zapasowych podczas badań.
  • Wymogi prawne, kodeksy postępowania.
  • Udostępnianie i długotrwałe przechowywanie danych.
  • Zadania związane z zarządzaniem danymi oraz zasoby.
  • Wdrażanie i raportowanie Planów Zarządzania Danymi.

Szkolenie skierowane jest do osób zajmujących się szeroko rozumianym językoznawstwem, w tym naukowców, doktorantów, jak również data stewardów i pracowników administracji wspierających naukowców w kwestiach związanych z zarządzaniem danymi badawczymi w tej dyscyplinie.

Link do formularza rejestracyjnego: https://ncnwebinar.clickmeeting.com/zarzadzanie-danymi-badawczymi-w-jezykoznawstwie/register

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 4 maja 2023 r. (lub do czasu wyczerpania miejsc – limit 500 osób) za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Potwierdzenie udziału zostanie przesłane do Państwa drogą e-mailową. Zwracamy uwagę, że samo wysłanie zgłoszenia na webinarium nie stanowi potwierdzenia udziału. Przy rekrutacji decydować będzie profil uczestnika oraz kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy!